wtorek, 24 maja 2016

Długowieczne ogrodzenia z drewna

Długowieczne płoty drewniane

Nieodpowiednio zabezpieczone sztachety z drewna w mgnieniu oka się niszczą i mogą bezpowrotnie zgubić swój pierwotny urok oraz cechy. Decydując się na używanie drzewa na płot powinno się poznać sposoby pielęgnacji i konserwacji takiego ogrodzenia. Tylko wtedy będziemy mogli cieszyć się jego pięknem przez długi okres czasu.

Wszelkie prace konserwujące płot z drewna trzeba zacząć od dokładnego oraz dokładnego przygotowania towaru na ogrodzenie, gdyż od tego zależy efekt końcowy własnych prac. Przed użyciem artykułów do ochrony i dekoracji ogrodzeń z drewna istotne jest weryfikacja, czy drzewo jest czyste, suche i czy nie dźwiga śladów biokorozji. Dopiero po zakończeniu obróbki drewna na płot możemy przejść do aplikacji preparatów konserwujących.

Pielęgnację, zwłaszcza w przypadku ascetycznego drzewa ogrodzeniowego, winniśmy zacząć od naniesienia 1-2 warstw achromatycznego impregnatu fachowego, który chroni drzewo ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną oraz insektami. Gdy konserwujemy już nasze płot przed rozwojem biokorozji, należy nanieść następne preparaty, jakie konserwują je przed wyznacznikami atmosferycznymi- wodą oraz promieniowaniem UV. Jeśli reflektujemy utrzymać naturalny kolor drewna naszego płotu, powinniśmy zastosować bezbarwny lakier do przeznaczeń zewnętrznych. Jeśli natomiast zależy nam na nadaniu naszemu płotu ustalonego koloru, powinniśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący albo lakierobejcę.

W pierwszym przypadku preparat konserwujący wsiąknie w drzewo, zabezpieczy płot od środka, jednakże nie wytworzy na jego powierzchni ochronnego filmu. Ochronione w ów sposób płot zostanie matowe oraz miłe w dotyku. Jeżeli zależy nam na lepszej oraz trwalszej ochronie ogrodzenia, winniśmy zastosować lakierobejcę. Lakierobejca stworzy na powierzchni malowanego ogrodzenia lakierowy film, jaki skuteczniej niż w przypadku impregnatu zabezpieczy ogrodzenie przed ujemnym działaniem czynników atmosferycznych.

Jak widać by ogrodzenia z drzewa były trwałe trzeba poświęcić im dużo uwagi oraz troski.

Kompletnie inaczej jest w przypadku ogrodzeń plastikowych. Ów gatunek ogrodzeń jest w pełni odporny na warunki atmosferyczne przez co nie potrzebuje pielęgnacji. Ogrodzenia PCV nie ulegają także biokorozji zatem dogadzają swoim właścicielom przez długi czas.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz