środa, 27 kwietnia 2016

Aczkolwiek głazy ogrodzenie te są z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż czasami mało wprawnym ślipiem z trudem je odróżnić.

Aczkolwiek głazy ogrodzenie te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało biegłym ślipiem z trudem je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, bezproblemowej obróbce i stosunkowo niskiej cenie. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najłatwiej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia albo od razu ociosuje, umieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie posyła do miejsca budowy sztachety Winylowe na ogrodzenie i furtkę ze sztachet. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak złączony spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Podczas gdy lepiszczem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapiennym. Nie licząc bazy zlepiających występują tam również pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się odcień głazów na sztacheta plastikowe na plot i furtkę sztachetowa, przybierają one wtenczas przeróżne kolory czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak dużych złóż kroi się największe bloki, używane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy wolno też ciąć na sześciany o równych konturach, używane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno również je rozdzielać przy pomocy specjalnych klinów i dłut na małe, nierównych obrysów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztacheta z PCV z Namysłowa stosuje się także wapienie - skały osadowe, powstałe spośród zgromadzonych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, głównie muszli małż i ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować rekomendowane na plot z plastyku na ogrodzenie i furtę sztachetowa. Nadają się jednak głównie do stosowania w środku budynku, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko matowieją. Wapienie można zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu ogrodu oraz własnych zamiłowań forma kamiennych tafli może być urozmaicony – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo skróconych prostokątów lub kwadratów. Murki oraz sztacheta PCV na plot i furtę ze sztachetek wznosi się z skał przeróżnego konturu, ułożonych na kamiennym albo betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje z odłamków o nietypowych konturach, wypada je adekwatnie dobierać tzn. tak, tak aby forma każdego następnego zespalał się z poprzedzającym. Żeby takie płot było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe przerwy w środku wolno wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły lub pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać też do budowy schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce używane do budowy ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur błyskawicznie niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu obrastają również mchem i wodorostami. Można temu zapobiec pokrywając nawierzchnię ogrodzenia lub rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą utrzymywać się mocne rysy. Sprofilowane jednostki polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego czyszczenia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak pożądamy, by głazy na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz