poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Zielone sztachety alias mówiąc wprost żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Żywopłoty zwykle spełniają role ogrodzenia, lecz częstokroć służą także za ozdobę. Zwykle takie sztachety PVC stawia się w nasłonecznionych położeniach, w których w mgnieniu oka wzrastają i mocno gęstnieją. Wiele powabu maja także takie rosnące ogrodzenia, jakie prowadza poprzez cieniste zakamarki ogrodu. Ciemna zieleń liści z prześwitująca gdzieniegdzie gmatwanina gałązek lub kwiatami stanowią przyciągające spojrzenie obrazki, a ożywcza wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , powoduje iż nawet krótki spacer obok takiego płotu uspokaja oraz odpręża.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, wypada wziąć pod uwagę role takiego parkanu, warunki które przeważają w ogrodzie, oraz nasze upodobania a także czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o zwykłym pokroju samodzielnie wzrastają, częstokroć również bujnie kwitną, niemniej jednak chcą tez dużo przestrzeni. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane żywe sztachety plastykowe zdołają być bardzo cienkie, aczkolwiek wypada je cyklicznie wycinać oraz raczej nie kwitną. Nie bez znaczenia są także koszty zakupu roślin na plot.Jest zatem nad czym się myśleć, ponieważ takie ogrodzenie aranżuje się na długi okres czasu, czasami nawet na pokolenia.


Z reguły wystarczający jest żywy plot o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwykły, ogromnie modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on dużo walorów:
•jest mało absorbujący,
•dobrze znosi czas mniejszych opadów,
•w mgnieniu oka rośnie,
•cyklicznie podcinany schludnie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie traci zima liści, natomiast nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego gałązek komponuje niedostępny dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr można zastąpić irga lśniąca - jesienią świetnie się przebarwia na rożne odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe parkany nieformowane. Są to m.in. gatunki o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się pożytecznymi roślinami promujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją formować tylko od strony widocznej, i cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, żeby rodziły owoce.


Ogromnie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztacheta z PCV stanowi barierę nie do pokonania, natomiast w razie potrzeby zacienia pobliskie budynki oraz ulice. Aby stworzyć taki parkan rośliny sadzimy wokół krawędzi posiadłości. Jeżeli mamy mnóstwo miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Jeśli chcemy ażeby nasze żywe ogrodzenie było niezwykle wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego lub klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze jak rośliny nas przewyższą, ich przycinanie będzie trudne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz